عکس قرآن تاریخی بابایعقوب بیساران

قرآن خطی ( مشهور به قرآن  بابا یعقوب )

این قران به طوریکه در تصویر آن مشاهده می شود یکی از نسخه های خطی مربوط به قرن هشتم هجری است به طور یکه بر روی یکی از صفحات  آخر آن  نوشته شده است در سال 789 ه  نوشته است . بسیاری از اهالی روستا بر این باورند که این قرآن همان قرانی است که از سید بابا شیخ به جا مانده است و چون این این قرآن تاریخ کتابتش یا تاریخ زندگانی سید بابا شیخ یعنی قرن هشتم هجری همخوانی دارد چنان به نظر میرسد که همان یادگار به جا مانده از سید بابا شیخ می باشد و از آنجا که این قرآن توسط عده ای عراقی به سرقت برده می شود و فردی زیرک و  چابک به نام یعقوب آن را در عراق می یابد و با زیرکی شگفت انگیزی این مصحف گرانبها را به بیساران بر می گرداند به همین دلیل به قرآن بابا یعقوب  مشهور گشته است .

در حال حاضر این قرآن  به خاطر حفظ آن و از دستبرد سارقان در خانه یکی از اهالی روستا که مورد اعتماد و همیشه نگهبان ان می باشد نگهداری می شود .

این قرآن دارای ابعاد " طول 47cm و عرض 33cm و قطر 11cm  می باشد . 

/ 1 نظر / 17 بازدید
azad

السلام علیکم بیساران و هورامان جای دین و احکام شریعت است و دیگر همچون گذشته به سکولاریستهای مرتد اجازه ی فعالیت نمی دهند . من اولین بار در سایت فرامنطقه ای awraman.com اسم بیساران را شنیدم و به آن علاقه مند شدم . هورامان جای بزرگان و روشنفکران است لطفا ارزش خودتان را بدانید