پایانی دلنشین در یک ترا‍‍‍‍‍‍‍ژ‍‍‍‍‍‍‍‍‍دی سیاه در بیساران

اولیاء دم مقتول در پی وساطت مردم هرگز تقاضای اجرای حکم را نکردند.زیرا سوابق موارد دیگری در روستا بود که اولیاء دم مقتولان در قتلهای البته غیرعمد (بیشتر تصادف ماشین) حتی از قاتل دیه و خون بها نخواسته بودند.

سرانجام روز2/2/92 با حضور کل اولیاء دم مقتول و قاتل جلسه ای در دادسرای سنندج برگزار شد.مدیرعامل موسسه ی ادبی بیسارانی(عدنان ذبیحی)،امام جمعه ی بیساران،نماینده ای از شورای روستا و تعداد دیگری در آن حضور داشتند.در این جلسه خانواده ی مفتول در یک اقدام کم سابقه و جوانمردانه اعلام رضایت بدون قید و شرط از قصاص نموده و حتی مطالبه ی دیه نیز نکردند.این اقدام شش پسر و یک دختر مقتول موجب تحسین حاضرین گردید.

صدا و سیمای مرکز کردستان در جلسه مصاحبه هائی با اولیاء دم قاتل و مقتول انجام داد واز توضیحات امام جمعه و مدیرعامل موسسه در این خصوص تشکر کرد.

مدیرعامل موسسه در توضیحات خود در حضور حاضرین گفت:قبل از هر چیز بابت این امر باید به مردم کرد،خصوصا مناطق اورامان و بیساران آفرین گفت زیرا قلبهایی رئوف و مهربان دارند و نمیخواهند خون را با خون پاسخ دهند و از اعدام بیزارند.گرچه اعتقادات دینی و قانون اجازه ی قصاص را به آنها میدهد ولی با روحیات جوانمردانه از آن میگذرند.

یقینا اینگونه اقامات کم سابقه و یا بی سابقه قطعا به پیشگیری از وقوع جرم می انجامد و از موارد مشابه خواست تا این خانواده را نماد و الگوی خود سازند.

آنچه جای تامل و تعجب بود اظهارات اولیائ دم قاتل بود که اظهار داشتند در طول دوران بعد از قتل و رسیدگی در دادگاه هیچگاه مورد بی مهری و بی احترامی خانواده ی مقتول واقع نشده اند.

موسسه ی فرهنگی ادبی بیسارانی پایان این ترا‍ژدی غم انگیز را به همگان تبریک گفته و برای روان مقتول شادی و مغفرت و برای اولیائ دم و ی نیز سرفرازی را آرزو میکند.

 

مدیرعامل موسسه ی فرهنگی ادبی بیسارانی              عدنان ذبیحی

/ 5 نظر / 11 بازدید
سواره زه بيحي "بوران"

دوصد درود بر بيساران و بيساراني... در تاريخ و پيشينه ي هر ملتي بخشش و گذشت از خصايص و خصايل نيك بوده است.اين نكته در بين ملت كرد خصوصا بيساران پررنگ تر از ساير ملل صدق ميكند و رضايت دادن بر قتلهاي عمد و غير عمد خود حاكي از اين ماجراست كه اين براي اثبات مهر و عطوفت مردمان اين ديار دليل خوبي است و گوياي واضحي از عدم وجود حس انتقام جوئي... اميدوارم وبلاگتان همواره در راستاي گزارش اقدامات انسان دوستانه و انرژي دهنده پاينده باشد و باقي... "بدرود"

sara

همیشه ودر هر شرایطی عفو و بخشش خیلی بزرگتر از انتقام و قصاص هست.جالب بود واقعا.لذتی که در عفو هست در تقاص نیست.

ناصر از قروه

آقای شهابی سلام خسته نباشید, منم به نوبه خودم میخوام از وبلاگتون تشکر میکنم من تازه با وبلاگتون آشنا شدم امیدوارم منو به جمع خودتون بپذیرید,وبلاگتونو فرزاد بهم معرفی کرد منم دوست دوران خدمت منصورم, واقعا باید به شما وهمچنین مردم با معرفت بیساران افتخار کرد[گل] به منصور خیلی سلام برسونید... بازم ممنون از خبرای که تو وبلاگتون میزارید مرسی

صادق

عجب مطلب تکون دهنده ای بود به ما هم سر بزن

کوره کاو ته وریزی(سوران و په یام)

like