اماکن متبرکه و زیارتی روستای بیساران

اماکن متبرکه و مذهبی

1 آرامگاه سید علی  مشهور به  بابا شیخ بیساران :

این عارف والا مقام و مشهور در حوالی قرن هشتم هجری می زیسته است آرامگاه او زیارتگاه صاحب دلان و دوست داران اولیای خدا میباشد که از گوشه و کنار به آنجا می آیند و در کنار مزاراین  بزرگوار به راز و نیاز با معبود خویش می پردازند بابا شیخ بیساران در دیوان اشعار شعرای کرد و اورامی مورد مدح و تمجید قرار گرفته است به عنوان مثال بزرگانی همچون ملا مصطفی بیسارانی مولوی کرد و صه یدی اورامی اشعاری در مورد وی سروده اند .

عده ای بر این باورند که او برادر شیخ نعمت الله ولی که آرامگاه او در ماهان کرمان است میباشد بر طبق این گفته وی از سادات حسنی می باشد ولی مرحوم صادق الملک در حدیقه ی ناصری نسب اورا به سیدالشهدا منتهی ساخته است . به این ترتیب سید علی پسر " عیسی پسر عبدالعزیز  پسر سید اسحاق پسر سید منصور پسر سید یوسف پسر سید علی پسر سید اسماعیل پسر امام موسی کاظم پسر امام صادق پسر امام باقر پسر امام زین العابدین پسر امام حسین پسر امام علی (درود خدا بر همه ی انها باد ) می باشد  .( مردوخ ایت الله تاریخ کرد و کردستان: 1379 : 304 )

 

2 حاجی ئالی ( حاج علی ) :

مرقد یکی از پاکان و بزرگان می باشد و در فاصله 3 کیلو متری ضلع شرقی روستا واقع است و در کنار مرقد وی چشمه ی آب جوشانی جاری است از سرگذشت وی اطلاعات درست و مستندی در    د سترس نیست .

 

3- مسجد جامع بیساران:

این مسجد به نام مسجد بابا شیخ مشهور است اولین بار توسط سید بابا شیخ بنیان نهاده شده است  و قدمت آن به قرن هشتم هجری بر می گردد و در طول روزگار چندین بار مرمت و باز سازی شده است و آخرین بار در سال 1348 بازسازی شده است این مسجد در کنار مرقد باباشیخ ساخته شده است و ارامگاه بابا شیخ در قسمت غربی آن  می باشد . در کنار ضریح بابا شیخ عصایی قدیمی وجود دارد که بر این باورند این عصای دست بابای سید بابا شیخ بود ه است . در مورد زندگانی سید بابا شیخ حکایت های بر سر زبان مردم این روستا است که آنرا سینه به سینه از قدیمیان نقل کرده اند و جای تعجب است که این حکایات مورد اتفاق تمامی اهل روستا می باشد یکی داستان درس خواندن وی پیش ملا الیاس در ( که لا تی ) و دیگری داستان شخم زدن زمین با یک گاو در مزرعه ای دور دست از روستا گاوی وحشی به کنار گاو او آمده و تا غروب در در کنار گاو سید بابا شیخ شخم زده است . این دو حکایت از طرف تمامی علمای منطقه و قدمای این روستا مورد تایید قرار گرفته اند و آنرا دلیل بر کرامت و بزرگی شخصیت وی می دانند .

مراسم باشکوه نماز جمعه هم اکنون هر هفته در این مسجد برگزار می شود و شکوه وعظمت خاص خود را دارد و پیر و جوان در آن شرکت می کنند .

/ 1 نظر / 13 بازدید
وبلاگ سیتی

سلام چطوري عزيز ؟ بعد از سال ها بالاخره اولين سايت و انجمن پشتيباني وبلاگ نويس هاي ايراني هم افتتاح شد ! کار سايت چيه ؟! ارتباط مستقيم شما با ميليون ها نويسنده وبلاگي در جهان ، دانلود جديدترين قالب هاي انواع سيستم هاي وبلاگ دهي و از همه مهم تر گذاشتن مطالب وبلاگ خودتون در انجمن به صورت رايگان و تبليغات و تبادل بنر با ساير وبلاگ هاي ديگه بازم به صورت رايگان !! هزينه امکاناتي که به شما ميديم همگي شخصي هست.تو فقط با عضويت در سايت و انجمن ها مايه دلگرمي ما باش. سخت که نيست هست ؟! منتظرتم... به دوستان خود نيز بگوئيد . . .