مصاحبه ای کامل با مسئول ازمایشگاه بیساران (میدیا مرادی )

مصاحبه ای با مسئول آزمایشگاه پزشکی مرکز بهداشت درمانی روستای بیساران- جناب آقای میدیا مرادی

 


اقای مرادی با سلام،قبل از هر چیز اگه میشه خودتونو بیشتر معرفی کنید:

با سلام،خدمت شما عزیز گرامی اینجانب میدیا مرادی کارشناس آزمایشگاه هستم و مسئول ازمایشگاه مرکز بهداشت درمانی روستای بیساران ، در خدمت شما هستم.

خیلی ممنون،خوب اقای مرادی یک توضیح کلی در مورد آزمایشگاه بیساران و شرایط آن را توضیح می دهید؟

بله در اول حرفام یک دسته بندی کلی از آزمایشگاه های موجود در استان را برای شما ارائه کنم، آزمایشگاه های موجود در یک استان دارای سطح بندی های از یک تا سه هستند.که آزمایشگاه های موجود در مراکز استانی و در بیمارستانها موجود است جزء آزمایشگاه های سطح یک رتبه بندی می شود و آزمایشگاه های موجود در مراکز شهرستانها و شهرها جزء آزمایشگاه های سطح دو رتبه بندی می شود و ودارای دستگاه ها و امکانات قابل قبول و اکثر ازمایشات روتین موجود را ساپورت می کنند و آزمایشگاه هایی که در مراکز درمانی بعضی از روستا های بزرگ موجود است جزء آزمایشگاه های سطح سه دسته بندی می شوندکه در آن بیشتر آزمایشات بصورت دستی انجام می شود و تمام آزمایشات روتین را ساپورت نمی کند و فقط آزمایشات ساده در ان انجام می شود. در ارتباط با ازمایشگاه بیساران،با عنایت خدا و تلاش آقای محمد رئوف ذبیحی خیر دلسوز مردم بیساران این آزمایشگاه جزء آزمایشگاه های سطح دو دسته بندی می شود و با توجه به امکانات قابل قبول و پیشرفته اکثر آزمایشات روتین موجود در مرکز بهداشت شهرستان سروآباد در این آزمایشگاه هم قابل انجام است و در این مدت 2 ماه کل ازمایشات روتین را انجام داده ایم.و در حد قابل قبول و عالی پیش می رود و در اینجا جا دارد از زحمات بی دریغ خیر دلسوز و محترم آقای محمد رئوف ذبیحی بخاطر این خدمت شایسته ایشان تشکر و قدردانی کنیم.

 

بله اقای مرادی،در مورد دستگاه ها و امکانات موجود در ازمایشگاه می توانید اطلاعاتی کامل در اختیار ما قرار دهید:

حتما با کمال میل،وسایل و دستگاه های موجود در آزمایشگاه بیساران را می توان بصورت زیر نام برد:

1-     دستگاه سل کانتر :

دستگاه شمارش سلول های خونی که کل آزمایشات مربوط به خون را قادر به انجام دادن است و دارای دقت بالا می باشد مدل این دستگاه سل کانتر mindrag2800  می باشد.

 


 

2-     فتومتر کانورجیس :

این دستگاه قادر به انجام کل تست های بیوشیمی خون و نیز اندازه گیری گازهای شریانی و سدیم و پتاسیم خون نیز می باشددارای دقت بسیار زیاد می باشد و در ضمن کارکردن با ان بسیار آسان و ساده است و میتوان در یک زمان کم آزمایشات متعددی را همزمان انجام داد، ازمزیت های این دستگاه راحتی کار کردن با آن و نیز دارا بودن کل آزمایشات بیوشیمی خون می باشد.

 


 

3-     میکروسکوپ نوریی :

میکروسکوپ موجود در این ازمایشگاه نیز مثل سایر دستگاه ها دارای کارکرد و کلاس بالا می باشد و از مزیت های ان وضوح خیلی بالا و قدرت تفکیک زیاد این میکروسکوپ است که حتی با جرات می توانم بگویم که در آزمایشگاه های بیمارستانهای مراکز استان از این میکروسکوپ استفاده نمی کنند و کلاس این میکروسکوپ بالاتر است.

 


 

4-     دستگاه آب مقطر گیری آبساز :

این دستگاه دارای قدرت بالا در تقطیر آب ، دارای سه فیلتر است،این دستگاه دارای توان بالا می باشد که باعث می شود در زمان کوتاهی مقداری قابل توجهی آب را تقطیر کند و در مخزن خود جمع اوری کند که با این دستگاه نیاز کل مرکز بهداشت روستای بیساران از داشتن آب مقطر بر طرف می شود.

 


 

5-     دستگاه هود :

این دستگاه نیز که برای انجام ازمایشات انگلی و مدفوع بکار میرود جزء دستگاه های خوب و قابل قبول این آزمایشگاه بکار می رود.که دارای مکنده قوی هود و نیز لامپ uv  برای ضدعفونی کردن داخل محفظه ی هود می باشد و نیز دارای سینک شستشویی می باشد که دارای دو عدد شیر اب گرم و سرد نیز می باشد.

 


6-     دستگاه سانتریفیوژ 24 لوله ای :

این دستگاه در هر مرتبه می تواند تعداد 24 عدد لوله را همزمان سانتریوفیوز کرده دارای صفحه دیجیتالی میباشد و دارای دور خوب و کلاس بالا می باشد.

 


7-     دستگاه روتومیکس :

این دستگاه برای انجام ازمایشات سرولوژی بکار می رود و دارای کارایی قابل قبول می باشداین دستگاه بعد از اماده کردن لام ها، لام ها را روی ان قرار داده و با تنظیم زمان و سرعت حرکت لام ها را با دور معین تکان داده تا نتیجه آزمایش معلوم شود.از مزیت های این دستگاه منوی کاری اسان روی ان می باشد و همچنین دارای کلاس بالایی می باشد.

 


8-     دستگاه اتوکلاو:

این دستگاه بصورت دیگی بزرگ می باشد برای درست کردن محیط های کشت می باشد که زیاد برای این آزمایشگاه کارایی ندارد چون در این ازمایشگاه کشت باکتری و یا انگل انجام نمی شود و جزئ آزمایشات روتین محسوب نمیشود.به همین دلیل این دستگاه با وجود مفید بودن و عالی بودن از لحاظ کاری و همچنین قیمت بالای ان، فعلا بلا استفاده است.

 


 

9- دستگاه فور و بن ماری:

این دو دستگاه یکی برای استریل کردن وسایل آزمایشگاهی مانند لوازم شیشه ای و همچنین لوازم پلاستیکی می باشد و دیگری برای رساندن محلول های اماده بکار به درجه حرارت معین.که هردو دستگاه دارای قابلیت عالی میباشند و جزء دستگاه های کلاس بالا می باشند.

 دستگاه فور

 

دستگاه بن ماری


 10-  دستگاه شیکر و دستگاه میکسر :

که اولی برای قاطی کردن محلول های موجود در لوله ها بکار می رود و دومی برای گرداندند نمونه های مربوط به ازمایشات هماتولوزی که نیاز است خون لخته نشود بکار می رود.

 


  

11-  دستگاه میکرو هماتوکریت :

این دستگاه نیز جزئ دستگاهای مفید و پرکاربرد در آزمایشگاه می باشدو دارای دقت بالا و دقت کار ان قابل قبول می باشد.

 

12-   دستگاه یخچال ازمایشگاه :

که دارای جای کافی برای وسایل و نیز دارای 2 درجه دما برای نگهداری مواد و محلول های متفاوت با درجه دمایی نگهداری متفاوت و دارای فریزر یخچال می باشد.

 


 

13-   و سایر وسایل مانند لام ، لامل ، پیپت،گارو،ساعت دیجیتالی مخصوص گرفتن تایم،تخت و صندلی نمونه گیری، صندلی و میزهای مخصوص ازمایشگاه و همچنین سیستم کامپیوتر و چاپگر که برای کارهای پذیرش و جوابدهی مورد استفاده قرار میگیرد که باعث می شود سرعت پذیرش و جوابدهی بالا رود و نیز باعث مرتب بودن و دقت زیاد و جلوگیری از اشتباهات دستی در جوابدهی شود.

 

خیلی ازتون ممنونم ،اقای مرادی می توانید شرحی از ازمایشاتی که در این مرکز قابل انجام می باشد و تاکنون هم گرفته شده است رو برای ما بگید؟

حتما، این مرکز بعلت وجود دستگاه های پیشرفته و قابل قبول کل آزمایشات روتین و روزانه آزمایشگاه های سطح شهرستان را انجام میدهد مانند:

1-     آزمایشات مربوط به بیوشیمی ادرار

2- آزمایشات مربوط به بیوشیمی خون،(گلوکز،کلسترول،تری گلیسرید،کرتین،ldl hdl  )

3-     آزمایشات مربوط به  هماتولوژی

4-     آزمایشات مربوط به انگل شناسی و تندرستی

5-     آزمایشات مربوط به سرولوژی

 

خیلی  سپاسگزارم اقای مرادی از اینکه وقت گرانبهای شما را گرفتیم پوزش می خواهیم و صمیمانه از شما بابت این مصاحبه جهت ارائه در وبلاگ روستای بیساران تشکر می کنیم دوست داریم حرفهای اخر شما را هم بشنویم:

با سپاس از شما بخاطر توجه تان و پیگیر بودن بخاطر هرچه بهتر انجام شدن خدمت رسانی این مرکز بهداشت درمانی به مردم شریف بیساران که انصافا این مدت که من در این آزمایشگاه مشغول به خدمت بوده ام همه جوره با ما همکاری کرده اند و افتخار خودم میدانم که خدمتگزار این مردم باشم و در پایان هم از زحمات دلسوزانه ی خیر محترم جناب اقای محمد رئوف ذبیحی کمال تشکر را دارم و بنده و پرسنل این مرکز تمام توان خود را برای هرچه بهتر خدمت رسانی به مردم خوب این روستا بکار میگیریم و امیدواریم جوابگوی محبت های این مردم شریف باشیم.

 

باتشکر فراوان از شما جناب آقای مرادی عزیز موفق و پیروز و سربلند باشید – نوری شهابی

 

دوستان عزیز:

ممنون از شما که وقت گرانبهای خود را صرف خواندن این مصاحبه کردید.واقعا جای بس خوشحالیست که این آزمایشگاه در روستای بیساران شروع به کار کرده و حتی از لحاظ امکانات و دستگاه ها با آزمایشگاه های مرکز استان هم برابری میکنه و این خیر و برکت را ما همه مدیون دستهای بزرگ مردی از جنس و نوع ملاعارف ذبیحی هستیم که سالها زحمات زیادی برای آبادی زادگاه خود کشیدند و هیچگاه زحمات این بزرگوار نیز از یادها نمیرود(روحش شاد و یادش گرامی)،آری این خیر و برکت را مدیون جناب آقای محمد رئوف ذبیحی مشهور به ملا رئوف خودمان هستیم که باز هم برای این عزیز آرزوی سلامت و موفقیت و طول عمر باعزت میکنیم.                                                                       


 

 

 

 

 

حرف آخر : منتظر نظرات خوب شما هستیم...

/ 8 نظر / 47 بازدید
سوران

سلام به وب ماهم سر بزن کانوری: nurse91btbz

23اردیبهشت

سلام خسته نباشیدخدمت همه دست اندرکارای این وبلاگ مممنون میشم بعداین پروژه؛پروژه علت نبوددکتروکادرپزشکی توروستای به این بزرگی بااین همه جمعیتوشروع کنیدبه دادبرسید

davood zabihi

Salam khaste nabashi. Vaghan mosahebaie jalebi bod khili mofid bod etelaa rasani khobi anjam shod az karaie inazmaieshgah. Batashkore vizhe az mala raof zabihi.

23اردیبهشت

سلام .احسنت به این کارخداپسندانه.بنازم به این عشق وطن پرستی.یادبگیرن بعضی ازاوناییکه آسمون خراش تواین روستابالامیبرن ولی به فکرپیشرفتوآسایش بقیه هیچ ، حتی خودشونم نیستن.بازم سلامت باشن همچین افرادی.دست شماهم دردنکنه وخسته نباشید

سوران ذبیحی

دمت گرم کانوری بابت مطلب مفیدی که گذاشتی میدونم خیلی زحمت کشیدی

ارام

اول یه تشکر ویژه برای خودت که خیلی زحمت کشیدی بعد به آقای مرادی که توضیح کاملی در باره دستگاه ها داده .خسته نباشید

نیماو سمیه

سلام خیلیییییی ممنون که این پستم گذاشتین خیلی جالب بود امیدوارم دستگاها هیچوقت نیاز به کار نداشته باشند و مردمتون همیشه سالمو سربلند باشند.

ناشناس

سلاو وبلاگتون خیلی ساده ست خب یکم پربارش کنین چیه همش تکراریه یکم متالبتونوبه روزکنین دیگه خیلی قدیمی شده...........