???????: نوری شهابی
?????: ۱۳٩٢/٢/۱

دوستان و عزیزان خوبم سلام.

قرآن  تاریخی بابایعقوب بیساران و نیاز مبرم به ترمیم

 

این قران به طوریکه در تصویر آن مشاهده می شود یکی از نسخه های خطی مربوط به قرن هشتم هجری است به طور یکه بر روی یکی از صفحات  آخر آن  نوشته شده است در سال 789 ه  نوشته است . بسیاری از اهالی روستا بر این باورند که این قرآن همان قرانی است که از سید بابا شیخ به جا مانده است و چون این این قرآن تاریخ کتابتش یا تاریخ زندگانی سید بابا شیخ یعنی قرن هشتم هجری همخوانی دارد چنان به نظر میرسد که همان یادگار به جا مانده از سید بابا شیخ می باشد و از آنجا که این قرآن توسط عده ای عراقی به سرقت برده می شود و فردی زیرک و  چابک به نام یعقوب آن را در عراق می یابد و با زیرکی شگفت انگیزی این مصحف گرانبها را به بیساران بر می گرداند به همین دلیل به قرآن بابا یعقوب  مشهور گشته است .

در حال حاضر این قرآن  به خاطر حفظ آن و از دستبرد سارقان در خانه یکی از اهالی روستا که مورد اعتماد و همیشه نگهبان ان می باشد نگهداری می شود .

لازم به یادآوری هست اداره میراث و فرهنگ استان تصمیم به ترمیم و مرمت این قران نموده است و در این راستا چندین مرحله اقدام کرده که با مخالفت عده ای از مردم روستا مواجه شده و هنوز این قران برای ترمیم تحویل این نهاد داده نشده است... بهرحال چیزی که قطعی و مسلم است این میراث تاریخی گرانبها حتما باید مورد ترمیم قرار گیرد وگرنه شاید تا چندسال دیگر دیگه اثری از ان بجا نماند...

من در ادامه این مطلب چندتا عکس گذاشتم که شما میتونید  ببینید.امیدوارم نظرات خود را حتما درباره این پست برایم ارسال کنید.

برای مشاهده عکس ها اینجا کلیک کنید


 

 

 

 

 

 

 

این صفحه اخر قران هست که در ان به زبان عربی تاریخ قران را نوشته است

همانطور که در عکس ها میبینید این قرآن تاریخی نیاز به مرمت و ترمیم دارد من نتونستم عکس های بیشتری از این قران بگذارم ولی بیشتر صفحات این قران اسیب دیده و خراب شده است.

منتظر نظرات شما در اینباره هستم...نوری شهابی


????? ??
??????