???????: نوری شهابی
?????: ۱۳٩۱/۱٢/۱٠

با تشکر فراوان از کاک سواره ذبیحی که این مطلب رو برای من جهت انتشار در وبلاگ بیساران آوردند.برای کاک سواره ذبیحی آرزوی موفقیت و پیروزی در همه عرصه ها رو دارم.و صمیمانه از ایشان سپاسگزارم.مطلب زیر چکیده ای درباره آیین نوروز به قلم خود ایشان میباشد که امیدواریم جهت مطالعه شما دوستان مفید واقع شود.

 

ضمن آرزوی فرا رسیدن سالی پر از خوشی و شادی برای شما بازدیدکنندگان وبلاگ بیساران و دوستداران نوروز بر آن شدم تا مطلبی را تحت عنوان عید باستانی نوروز تدوین و تقدیم حضورتان کنم.

به امید اینکه مورد قبول شما عزیزان واقع شود(سواره ذبیحی)

 

"عید نوروز جشن بازگشت به زندگی،جشن آفرینش و تجلی فرهنگی"

در فرهنگ هر قوم و ملتی روزهایی وجود دارد که ریشه تاریخی و فرهنگی دارد و جلوه ای از باورهای دیرینه است.

عید نوروز و جشن سال نو در دیار ما نیز با برخورداری از یک فرهنگ و تاریخ اصیل و طولانی و جان گرفتن مجدد زمین این امتیاز را به آن بخشیده است که از اعیاد سال نوی اقوام و ملل دیگر متمایز باشد و آیین باستانی آن فراتر از تجدید خاطره ی یک تمدن بلکه حلقه ی پیوند گذشته،حال و آینده است.

 

     برای مشاهده کامل متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


 

برگ برگ صفحات تاریخ سرزمینمان گواهی میدهد که نوروز باستانی همواره کهن ترین سنت و عزیزترین روز سال نزد نیاکان ما و گذشتگانمان بوده است.نوروز برجای مانده از روزگاری است که جز با کمک خیال و جز به مدد افسانه و اسطوره رلهی به آن دیار نیست.این عید با همه با همه جوانی و سرسبزی کهن ساله،پیری است جهان دیده و سرد و گرم چشیده.این پیر جهان پیموده برخلاف عادت طبیعت با جوانی تا سرمنزل ابد همراه است و در دفتر سینه و لوح دل زشتی و زیبایهایی را از تاریخ باستان محفوظ داشته است.

با مختصر گذری به تاریخ نوروز از زشتی ها و نحوست های آن چنین میخوانیم:

زشت ترین روزها از عمر این جشن زیبا آن روز بود که ضحاک ماردوش بر گنج اورنگ جهانبانی ایران مانند مار چنبر زد،آن روز بود که اسکندر یونانی کتابخانه ی هوشنگی استخر را،آتشکده و آتشکده ها را از خون فرزندان کیان خاموش کرد.آن روز بود که شاهان اشکانیان از چشم ایرانیان به جای اشک خون فرو ریختند.

در قسمت سفید و روشن این جشن استانی نیز چنین خوانده ایم که:

بهترین ایام کامیابی از عمر جشن نوروز آن روز بود که در جریان سپاه انگیزی کاوه سپاهانی در سایه ی همای پرچم درفش کاویانی ضحاک را از تخت به تخته بربسته و ماردوشان را سرکوفته به خاک و خون کشانید،آن روز بود که اردشیر بابکان استخر ویران را آباد و آتشکده ی دل ها را فروزان و اشک حسرت را به خنده ی شادی مبدل کرد.

بنا به باور عامیانه رفتارها وگفتارهای هنگام سال تحویل میتواند اثری خوب یا بد بر تمام روزهای سال داشته باشد.برخی از این باورها را در کتابهای تاریخی نیز می یابیم و بسیاری دیگر باورها ی شفاهی است و در شمار فولکلور جامعه میباشد که از خانواده ها به ارث رسیده است.از جمله ی این باورها میتوان موارد زیر را برشمرد:

*موقع تحویل سال از غم و اندوه فرار کنید تا تمام سال غم و اندوه از شما دور باشد.

*روز نوروز دوا نخورید "بدیمن" است.

*روز نوروز باید یک نفر خوش قدم اول وارد خانه شود."زنان خوش قدم نیستند"

*اگر قصد مسافرت دارید پیش از سیزده سفر نکنید،روز چهاردهم مسافرت خیر است.

*روز سیزده کار کردن نحس است.

*کسانی که مرده اند سالی یک بار فروهر انها به خانه بر میگردد.پس باید خانه را تمیز،چراغ را روشن وفضای خانه را خوشبو نمود.

*هرکس که در هنگام سال تحویل و روز نو لباس نو بپوشد تمام سال از کارش خرسند خواهد بود

*و...

بیائید با قلبی بی کینه،احساسی پاک و دلی آکنده از عشق به پیشواز نوروز 92 برویم و برای همگان آرزوی سلامتی و کامروایی نماییم.

منابع:

*مطالب مرتبط با موضوع نوروز از دکتر محمود روح الامینی

 

با تشکر فراوان از کاک سواره ذبیحی - مدیریت وبلاگ


????? ??
??????